Opublikowano Dodaj komentarz

Wszystko co musisz wiedzieć o śnie kota

Niezaprzeczalnie ulubioną czynnością kotów jest sen. Zwierzęta te potrafią spać o każdej porze, w każdej pozycji oraz warunkach. Nie przeszkadza im hałas, czy twarde podłoże, zasną zarówno na podłodze jak i na kolanach swojego właściciela. Nasze pupile potrafią spać naprawdę długo, jednak co tak naprawdę wiemy o ich śnie?

Ile śpi kot?

Ciężko podać konkretne liczby odnośnie tego ile śpi kot, bowiem śpi on tyle ile potrzebuje. Sen jest bardzo ważnym aspektem życia każdej żywej istoty, liczba godzin snu tego zwierzęcia uzależniona jest jednak od jego wieku, trybu życia czy stanu zdrowia. Inaczej będą odpoczywać koty wolnożyjące niż te, które z domu nie wychodzą. Pamiętajmy jednak o tym, że kot czuwa nawet w trakcie snu. 

Małe koty prowadzą bardzo energiczny tryb życia, bardzo często biegają i bawią się. Do prawidłowego rozwoju potrzebny jest im sen, który trwa średnio dwadzieścia godzin na dobę. Przeciwnie dorosły, zdrowy i w pełni rozwinięty kot. Taki potrzebuje mniej snu, bowiem od 12 do 16 godzin na dobę. Na te liczby ma jednak wpływ jego nastrój, stopień najedzenia czy komfort snu. Jednak najdłużej będą spać najstarsze koty, podobnie jak koty śpią one do 20 h na dobę, spowodowane jest  to jednak  nie energicznym trybem życia, lecz wolną regeneracją organizmu.

Dlaczego odpoczynek kota trwa tak długo?

Wiele osób posiadających koty żyje w przekonaniu, że jeśli kot przesypia cały dzień to będzie hałasował w nocy. Nie jest to jednak reguła. ponieważ koty śpią zarówno za dnia jak i w nocy. Są najbardziej aktywne o zmierzchu, przed świtem oraz o świcie ze względu na swoją biologiczność, jednak przez resztę nocy zazwyczaj odpoczywają. 

Koty to drapieżniki, ich aktywność uzależniona od jest od ich natury która w godzinach ich największej aktywności przygotowuje je na polowanie. Koty mieszkające w domach nie muszą polować, dlatego często w środku nocy wyżywają się na np. na zabawkach . Małe koty nie polują, ich długi sen  spowodowany jest  wyżej wspomnianym energicznym trybem życia.

Jak śpi kot?

To ile kot śpi w ciągu doby jest zdecydowanie zaskakujące dla człowieka, jednak w przeciwieństwie do naszego snu zwierzęta te mają bardzo płytki sen który zazwyczaj przypomina drzemkę z której łatwo je wybudzić. Fazy snu kota są podzielone na fazę snu głębokiego oraz drzemki. Drzemka może trwać od 15 minut aż do godziny. Faza snu głębokiego następuje potem, jednak nie trwa ona dłużej niż pięć minut. Po tym czasie zwierzak wraca do drzemania. Obserwując naszych pupili podczas snu zachowajmy ostrożność, ponieważ koty są zawsze czujne.

Leave a Reply